Musiqi

        AZƏRBAYCAN     MUSİQİSİ    VƏ   NOVRUZ   BAYRAMI


Fənn: Musiqi
Sinif: III sinif

Mövzu:Azərbaycan musiqisi  və Novruz  bayramı

Standartlar:1.1.1 Mahnı yazan bəstəkarlar haqqında sadə təqdimatlar edir
2.1.2 Musiqi alətlərinin  temrlərinin təbiətdəki  səslərə  uyğunluğunu  müəyyən  edir.
3.1.1  Mahnıları  2  səsli  ifa  edir.

Məqsəd: Novruz   bayrami   ilə   əlaqədar   yeni    musiqi   nümunələri  ilə  tanış olmaq

İnteqrasiya:  Fənlərarası-A.d. 1.2.4.,H.b. 1.2.1.
                     Fəndaxili-2.1.2.,3.3.3.

İş forması:kiçik qruplarla iş
İş  üsulu:Beyin həmləsi,müzakirə,müqayisə

1.Motivasiya.

Şagirdlər    Novruza   aid  öyrəndikləri  mahnini  xorla  oxuyurlar.
Bundan   sonra  "Novruzu"Azərbaycan   xalq   rəqsinin   təranələri   altında   rəqs   edirlər.Müəllim  uşaqlara  sualla  müraciət  edir:
        -Uşaqlar,  Novruz  bayramı    haqqında  nə   bilirsiniz?
        -Novruz    bayramina     həsr    olunmuş   hansı   musiqi   əsərlərini   tanıyırsınız?
Şagirdlər    suallara   cavab  verirlər.Sonra  tədqiqat   sualı  verilir.

Tədqiqat  sualı:
-Novruz   bayramina  həsr  olunmuş   mahnı  və  rəqslər  digər
musiqilərindən  nə  ilə  fərqlənir?      

2.Tədqiqatın  aparılması:
 Müəllim  şagirdlərdən  Novruz  bayrami   ilə  əlaqədar  hansı  mahnıları  bildiklərini  soruşur.Mahnıların  adları  məlum  olandan
sonra  həmin  musiqi  nümunələri   ilə  əlaqədar  tapşırıq  verilir.



Tapşırıq:  Dinlədiyiniz  musiqi  nümunələrinin  xarakterlərini  ifa  zamanı  rəqs  hərəkətlərilə   göstərin.

3. İnformasiya  mübadiləsi:
Şən  bayram  əhvali-ruhiyyəli  musiqi  nümunələrində  istifadə  olunan
musiqi  ifadə  vasitələri  yada  salınır  və  bir-birilə  əlaqələndirilir.

4. Məlumatın  müzakirəsi  və  təşkili:
Şagirdlər  iş  vərəqlərini  təqdim   edir  və  bütün   sinif  təqdimatları
müzakirə  edir.

5.Nəticə  və  ümumiləşdirmə
Musiqisi  Fikrət   Əmirova, sözləri   Zeynal  Cabbarzadəyə  məxsus
olan  " Bahar   gəlir"  mahnısı  öyrədilir.  Şagirdlər   bayram   əhval-ruhiyyəli  mahnılar  oxuyur və  ya  bildikləri  Azərbaycan  xalq  rəqslərindən birinin  təranələri  altında  rəqs  edirlər.
Tapşırıq: İfa  olunan  mahnılara  ritmik  müşayət  yaratmaq.

6. Qiymətləndirmə   və  refleksiya
Dərs  ümumiləşdirilir:
  -Bu  dərsdə Novruz  bayramı  ilə  əlaqədar  dinlədiyimiz  vəə ya  ifa  etdiyimiz  musiqi  nümunələri  hansılardir?
  -Dinlənilən  musiqi  nümunələrinin  müəlliflərinin adını  söyləyin.

      Qiymət
Me-
yarlar
Novruz
bayramı
ilə  əlaqədar 
yeni   musiqi
  nümunələri
ilə   tanış  olmaq
    
       I
    ( zəif )

II
( orta)

III
( yaxsı)

       IV
    ( ə l a )
Mahnı  yazan bəstəkarlar haqqında sadə  təqdimatlar  edir.




Musiqi   alətlərinin  tembrlərinin    təbiətdəki  səslərə     uyğunluğunu müəyyən  edir




Mahnıları 2  səsli  ifa 
edir









Hiç yorum yok:

Yorum Gönder